Romeo and juliet pdf folger

0

Tento článek je o dramatu Williama Shakespeara. Romeo a dívka Julie, kteří tvoří ústřední mileneckou dvojici. Romeo i Julie vlivem okolností a tvrdé reality romeo and juliet pdf folger mění v reálně uvažující osoby, které jsou do sebe vášnivě zamilovány.

Jeho postava však není dějem nikterak zasažena. Postava chůvy představuje symbol mateřské lásky k Julii, která přestože není jejím dítětem, nemůže vidět její utrpení z vůle rodičů. Příběh se odehrává v 16. Mezi nimi se již léta táhl dávný spor.

Romeo tam se svými druhy pod rouškou plesové masky skutečně pronikne a ocitne se na plese, kde jsou přítomni všichni příbuzní a známí rodiny Kapuletů. Tybalt však Romea pozná a chce ho zostudit tím, že vyprovokuje bitku za to, že si dovolil vstoupit na ples Kapuletů. Romeo tedy se svými přáteli zůstává na plese a spatří zde Julii. Ples pomalu končí, ale oba mladí lidé na sebe musí pořád myslet. Romeo v noci tajně navštíví zahradu Kapuletů a tajně slyší Juliino vyznání vřelých citů k němu. Druhý den oba milence tajně oddá otec Vavřinec, který mladou dvojici podporuje, protože doufá, že sňatek Romea a Julie pomůže jejich rodiny usmířit.

Jenže Tybalt, Juliin bratranec, nenávidí Romea. Mladí manželé se musí rozloučit. Julie s tím nesouhlasí, ale otec jí dá jen dvě možnosti: buď svatba s Parisem, nebo ať táhne z jeho domu. Proto zoufalá Julie s pomocí chůvy požádá otce Vavřince o pomoc.

O jejím pohřbu se dozví i Romeo, ke kterému shodou náhod nedorazil posel od otce Vavřince se zprávou, že Julie ve skutečnosti nezemřela. Posel nedorazil, protože nebyl vpuštěn do města kvůli zdejšímu moru. Mantově, vrátí se zpět do Verony a jde naposledy políbit Julii. Na hřbitově potká Parise a v souboji jej zabije. Zoufá si nad osudem a její smrtí a znovu jí vyznává svou lásku.

Po rozloučení se světem pije Romeo jed. Julie se probouzí, ale vedle ní leží již mrtvý Romeo. Zdrcená Julie vezme Romeovu dýku a probodne se. Takto skončil věčný spor mezi rodinami Kapuletů a Monteků, rodiny usmířil až smutek nad ztrátou jejich dětí. Romea a Julie, které dodnes stojí ve Veroně. Blankvers je v Shakespearových dílech typickým jazykovým prostředkem, díky němuž jsou jasně rozpoznatelná.

Problém nastává s překladem díla do českého jazyka. V díle je využita próza i poezie, metafory, figury a použit vytříbený a vznešený styl, který je tak typický pro Shakespearova díla. Dílo bylo vzorem pro pozdější generaci spisovatelů, jak českých, tak zahraničních. Shakespearova působení v herecké skupině lorda komořího. Brookeův příběh má 3000 veršů a Romeus pochází z rodiny Montagew a Julietta z rodiny Capiletů. Přestože tito i další autoři psali podobná témata, Shakespeare je dokázal zpracovat nejlepší formou a právem dodnes náleží k pokladnici světové literatury. The Pressures of Masculinity in Romeo and Juliet.

Share.

About Author